reklama

Interupcia ... Nechať? Alebo Nenechať?

Nad otázkou nechať alebo nenechať sa zrejme zamyslí nejedna žena, ktorá sa nečakane dozvie, že je „v tom“. Žijeme v dobe, kedy jednoducho máme na výber. Niektoré túto možnosť využijú a iné sú razantne proti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Je pravda, že každý má právo na život. Taktiež to platí aj pre nenarodený plod v nás. Ale predsa len... Čo ak dieťa nemáme ako finančne alebo materiálne zabezpečiť? Čo ak nemáme sním kde žiť a vychovávať ho?

Naozaj neviem, či je rozumnejšie ho donosiť a šupnúť napríklad do Hniezda záchrany, prípadne silnejšie povahy vedia bábo nechať len tak kdekoľvek pohodené. Neraz sme to mohli vidieť v médiách, že sa našlo už mŕtve novorodeniatko. Myslím si, že v tomto prípade matka mohla využiť akúkoľvek inú možnosť len preto, aby sa takémuto brutálnemu činu vyhla.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Psychicky určite nie je v poriadku, ak žena dieťa porodí a posunie na adopciu. Čo napríklad okolie? Všetci sa budú vypytovať kde má malé, ktoré s ňou 9 mesiacov žilo v brušku. Určite by sa to žiadnej žene nevysvetľovalo jednoducho. A už vôbec jej to nepridá na psychickej pohode.

Samozrejme je iné, ak sa pre interupciu rozhodne pätnásťročné dievča, ktoré omylom nabúchal niekto na diskotéke na rozdiel od ženy, ktorá bola znásilnená a následkom toho otehotnela. Jednoduché to nemajú ani ženy, ktoré čakajú postihnuté dieťa. „Logicky“ okolie a lekári neriešia dôvod rozhodnutia, pohoršení sú nech by na to mala žena akýkoľvek dôvod.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Existuje tiež možnosť utajeného pôrodu, ktorý je málo spomínaný. Každá žena má nárok prísť do ktorejkoľvek nemocnice na Slovensku a utajeným pôrodom vyriešiť nechcené tehotenstvo. Stačí ak si ženy vypíšu verejne dostupnú žiadosť . V nemocnici budú evidované iba pod číslom bez akýchkoľvek osobných údajov. Po pôrode pôjde dieťa automaticky na adopciu.

Pár faktov:

  • Interupcie sú v zásade povolené do dvanásteho týždňa tehotenstva.

  • Súhlas rodiča je nutný iba pre dievčatá, ktoré nedovŕšili ešte 16 rokov.

  • Jedna tretina tehotenstiev na svete je neplánovaných.

  • Štvrtina tehotných žien (=53 miliónov) sa každý rok rozhodne podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, z čoho 20 miliónov sa vykonáva nebezpečnými a zdraviu neprospešnými metódami.

  • Slovensko sa môže v súčasnosti pochváliť po Holandsku druhou najnižšou mierou potratovosti v Európe.

  • Interupcia je platený výkon, stojí cca 248,95 €.

  • Výkon sa vykonáva zväčša pri jednodennej hospitalizácii a v celkovej narkóze.

  • Od roku 2004 existujú na Slovensku Hniezda záchrany, kde je možné dieťa nechať do 6 týždňov od jeho narodenia. Takýchto hniezd je na Slovensku 20 a ich počet je konečný.

  • Hniezda záchrany sú verejne prístupné, legálne a samozrejme anonymné.

Naozaj má niekto právo vysloviť nerozhodnej matke názor, či si to dieťa má nechať alebo nie? Kto ju má právo kritizovať za jej rozhodnutia?

Nie. Nikto by nemal mať nárok súdiť rozhodnutie ženy vo veci „nechať, alebo nenechať“, pretože nikto nepozná presné dôvody a všetky okolnosti tak ako žena, ktorej sa to osobne týka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ženy! Nech už sa rozhodnete akokoľvek...majte na mysli, že takéto rozhodnutie je naozaj na celý život. Či s dieťaťom, alebo bez neho...

Michaela Rusňáková

Michaela Rusňáková

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Cesta bez cieľa nevedie nikam... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu