Interupcia ... Nechať? Alebo Nenechať?

Autor: Michaela Rusňáková | 29.3.2015 o 8:51 | Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1284x

Nad otázkou nechať alebo nenechať sa zrejme zamyslí nejedna žena, ktorá sa nečakane dozvie, že je „v tom“. Žijeme v dobe, kedy jednoducho máme na výber. Niektoré túto možnosť využijú a iné sú razantne proti.

Je pravda, že každý má právo na život. Taktiež to platí aj pre nenarodený plod v nás. Ale predsa len... Čo ak dieťa nemáme ako finančne alebo materiálne zabezpečiť? Čo ak nemáme sním kde žiť a vychovávať ho?

Naozaj neviem, či je rozumnejšie ho donosiť a šupnúť napríklad do Hniezda záchrany, prípadne silnejšie povahy vedia bábo nechať len tak kdekoľvek pohodené. Neraz sme to mohli vidieť v médiách, že sa našlo už mŕtve novorodeniatko. Myslím si, že v tomto prípade matka mohla využiť  akúkoľvek inú možnosť len preto, aby sa takémuto brutálnemu činu vyhla.

Psychicky určite nie je v poriadku, ak žena dieťa porodí a posunie na adopciu. Čo napríklad okolie? Všetci sa budú vypytovať kde má malé, ktoré s ňou 9 mesiacov žilo v brušku. Určite by sa to žiadnej žene nevysvetľovalo jednoducho. A už vôbec jej to nepridá na psychickej pohode.

Samozrejme je iné, ak sa pre interupciu rozhodne pätnásťročné dievča, ktoré omylom nabúchal niekto na diskotéke na rozdiel od ženy, ktorá bola znásilnená a následkom toho otehotnela. Jednoduché to nemajú ani ženy, ktoré čakajú postihnuté dieťa. „Logicky“ okolie a lekári neriešia dôvod rozhodnutia, pohoršení sú nech by na to mala žena akýkoľvek dôvod.

Existuje tiež možnosť utajeného pôrodu, ktorý je málo spomínaný. Každá žena má nárok prísť do ktorejkoľvek nemocnice na Slovensku a utajeným pôrodom vyriešiť nechcené tehotenstvo. Stačí ak si ženy vypíšu verejne dostupnú žiadosť . V nemocnici budú evidované iba pod číslom bez akýchkoľvek osobných údajov. Po pôrode pôjde dieťa automaticky na adopciu.

Pár faktov:

  • Interupcie sú v zásade povolené do dvanásteho týždňa tehotenstva.
  • Súhlas rodiča je nutný iba pre dievčatá, ktoré nedovŕšili ešte 16 rokov.
  • Jedna tretina tehotenstiev na svete je neplánovaných.
  • Štvrtina tehotných žien (=53 miliónov) sa každý rok rozhodne podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, z čoho 20 miliónov sa vykonáva nebezpečnými a zdraviu neprospešnými metódami.
  • Slovensko sa  môže v súčasnosti pochváliť po Holandsku druhou najnižšou mierou potratovosti v Európe.
  • Interupcia je platený výkon, stojí cca 248,95 €.
  • Výkon sa vykonáva zväčša pri jednodennej hospitalizácii a v celkovej narkóze.
  • Od roku 2004 existujú na Slovensku Hniezda záchrany, kde je možné dieťa nechať do 6 týždňov od jeho narodenia. Takýchto hniezd je na Slovensku 20 a ich počet je konečný.
  • Hniezda záchrany sú verejne prístupné, legálne a samozrejme anonymné.

 

Naozaj má niekto právo vysloviť nerozhodnej matke názor, či si to dieťa má nechať alebo nie?  Kto ju má právo kritizovať za jej rozhodnutia?

Nie. Nikto by nemal mať nárok súdiť rozhodnutie ženy vo veci „nechať, alebo nenechať“, pretože nikto nepozná presné dôvody a všetky okolnosti tak ako žena, ktorej sa to osobne týka.

Ženy! Nech už sa rozhodnete akokoľvek...majte na mysli, že takéto rozhodnutie je naozaj na celý život. Či s dieťaťom, alebo bez neho...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

SVET

Vojna sa dnes nedá vyhlásiť. A už vôbec nie cez Twitter

KĽDR považuje tweety prezidenta USA za vyhlásenie vojny. Washington namieta.


Už ste čítali?